Menu
translate drop-down-arrow address frog facebook arrow-right-swiper phone arrow-left-swiper scroll-down scroll-up right-arrow-link twitter search email instagram
St Thomas C.E (VA) Primary School

Interactive Bar

Welcome

Learning for life with Jesus

Our Governors

Three Spires Trust

 

St Thomas' (A) joined Three Spires Trust on 1 April 2021. Details of the shared local governing body between St Thomas' CE Primary Academy and The King's Academy are listed below:

 

Local Governing Body details effective 1st April 2021:

 

Category

Name

Term of office

Trust appointed

Rev. Iain Baker

Ex officio

Trust appointed

Andy Hall

June 2025

Trust appointed

Aby Mason

June 2025

Trust appointed

Julie Salisbury

June 2025

Trust appointed

David Shemilt (Chair)

June 2025

Trust appointed

Graham Sansom

June 2025

Trust appointed

Hayley Miller

June 2025

Parent

Dionne Brown

June 2025

Parent

Jade Timperley-Goodwin

June 2025

Staff

Will Wilson (Principal - The King's)

Ex officio

Staff

Simon Hall (Principal - St Thomas')

Ex officio

Staff

Hollie Bolton

June 2025

Clerk

Fiona Stagg

-

 

The clerk to the local governing body can be contacted via email: clerk@threespirestrust.org.

 

St Thomas' (A) School Governing body details until 31 March 2021:

 

Category

Name

Term of office

Co-opted (1)

Vacant

-

Foundation 

Rev. Iain Baker

Ex officio

Foundation

Andy Hall

Autumn 2023

Foundation

Geoff Locke

Autumn 2023

Foundation

Aby Mason

Autumn 2023

Foundation

Julie Salisbury

Autumn 2023

Foundation

David Shemilt (Chair)

Autumn 2023

Foundation (2)

Vacant

-

Local Authority

Hayley Miller

Autumn 2023

Parent

Dionne Brown

Autumn 2023

Parent

Jade Timperley-Goodwin

Autumn 2023

Staff

Emily Verow (Executive Headteacher)

Ex officio

Staff

Lorna Sykes

Autumn 2023

Clerk

Megan Till

-

 

Members of staff who also attend governing board meetings (Associate Members):

  • Simon Hall - Head of School (St Thomas')
  • Will Wilson - Head of School (The King's)
  • Mandy Prince - Federation Business Manager
  • Sarah Milne - Designated Safeguarding Lead
  •  

Resignations

The governing board has received the following resignations in the last twelve months:

 

Category

Name

Resignation Date

Community

Pete Dolman

15.03.2021

Foundation

Ben Halstead

22.02.2021

Foundation

Jonathan Lawson

04.03.2021

 

Governing board details:

Category Name Term of office
Co-opted (1) Vacant -
Foundation  Rev. Iain Baker Ex officio
Foundation Andy Hall Autumn 2023
Foundation Geoff Locke Autumn 2023
Foundation Aby Mason Autumn 2023
Foundation Julie Salisbury Autumn 2023
Foundation David Shemilt (Chair) Autumn 2023
Foundation (2) Vacant -
Local Authority Hayley Miller Autumn 2023
Parent Dionne Brown Autumn 2023
Parent Jade Timperley-Goodwin Autumn 2023
Staff Emily Verow (Executive Headteacher) Ex officio
Staff Lorna Sykes Autumn 2023
Clerk Megan Till -

 

Members of staff who also attend governing board meetings (Associate Members):

  • Simon Hall - Head of School (St Thomas')
  • Will Wilson - Head of School (The King's)
  • Mandy Prince - Federation Business Manager
  • Sarah Milne - Designated Safeguarding Lead


Resignations

The governing board has received the following resignations in the last twelve months:

Category Name Resignation Date
Community Pete Dolman 15.03.2021
Foundation Ben Halstead 22.02.2021
Foundation Jonathan Lawson 04.03.2021

Governing Board Committees

Governor Attendance Records

Get In Touch

Information Block

Top